fbl2

stat

Aktualności

szkolenie ppoz

rekru

szkoleniowa

elerning

koronawirus

czujka

dno

ffighter2

fundacja solidarni

 

 

Galeria

gal

Na spotkanie oprócz samych zainteresowanych przybyło wielu znamienitych gości aby pożegnać odchodzących na zasłużoną emeryturę strażaków. Wśród przybyłych gości wymienić należy m.in. nadbryg. Andrzeja Mroza – Małopolskiego Komendanta  Wojewódzkiego PSP w Krakowie, bryg. Mariusza Feltynowskiego - Z-cę Dyrektora Biura KCKRiOL KG PSP w Warszawie, st. bryg. Ryszarda Gaczoła  - Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wraz z Zastępcą, st. bryg. Tadeusza Sitkę Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie wraz z Zastępcami, st. bryg. Janusza Basiagę Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sącza wraz z Zastępcami, byłych komendantów rejonowych i wojewódzkich straży pożarnej i PSP z Tarnowa, przedstawiciele grup poszukiwawczo-ratowniczych z terenu całego kraju oraz kadra i kadeci Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Zbiórkę rozpoczął   st. bryg. Bogusław Kogut Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, który m.in. w swojej przemowie przedstawił krótkie charakterystyki postaci obu oficerów przekazał okolicznościowe upominki i życzył wszelkiej pomyślności na „nowej drodze życia”.

Poniżej przedstawiamy skrócony opis drogi zawodowej oraz osiągnięć obu oficerów:

 

St. bryg. Andrzej Barnaś

DSC 6307

Służbę w jednostkach organizacyjnych PSP  rozpoczął w roku 1986.  Do roku 2008 związany był z Ziemią Tarnowską, gdzie przechodził kolejne szczeble awansu zawodowego w Komendzie Wojewódzkiej w Tarnowie, Jednostce Ratowniczo Gaśniczej, a także w  Komendzie Miejskiej PSP w Tarnowie. Poszczególne zajmowane stanowiska to:

01-08-1986 r. KWSP Tarnów -  starszy instruktor

01-07-1992 r. – JRG PSP Tarnów – Zastępca dowódcy JRG;

17-08-1999 r. – KM PSP Tarnów -  Naczelnik wydziału technicznego;

01.11.2002 r. - KM PSP Tarnów  - Zastępca Komendanta  Miejskiego;

6 października 2008 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, gdzie do dnia 26 lutego br. służył swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami, nadzorując prace Wydziału Kwatermistrzowskiego, Wydziału Informatyki i Łączności oraz Wydziału Techniczno – Poligonowego. W trakcie ostatnich kilku lat spędzonych w Szkole Aspirantów na stanowisku Zastępcy Komendanta zainicjował i zrealizował szereg ważnych przedsięwzięć mających wpływ przede wszystkim na:

- poprawę i unowocześnienie bazy socjalno-bytowej poprzez przebudowę budynku koszarowego nr 16 i 17 oraz budowę sezonowego budynku noclegowego w systemie kontenerowym,

- podniesienie poziomu bazy dydaktycznej i szkoleniowej  poprzez budowę kontenerowej komory dymowej oraz budowę ściany do ćwiczeń pożarniczych wraz z elementami do treningu w ramach ratownictwa wysokościowego,

- wymianę taboru samochodowego Szkoły.

Wiedza st. bryg. Andrzeja Barnasia wykorzystywana była podczas prac w zespołach Komendanta Głównego PSP, m.in. w zespole ds. gospodarki transportowej oraz w zespole mundurowym. Swoje umiejętnościwykorzystywał również w pracy zespołu indywidualnego wyposażenia ratowników grupy do działań międzynarodowych w zakresie poszukiwawczo-ratowniczym USAR-POLAND.

Odznaczany odznaczeniami i medalami resortowymi i państwowymi: - Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Srebrny za długoletnia służbę, Srebrna Odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, Złoty Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa.

St. bryg. Maciej Halota

DSC 6308

Służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1982r. w Zakładowej Straży Pożarnej Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Tarchomin na stanowisku pomocnika dowódcy roty. Kolejne stanowiska w ochronie przeciwpożarowej to:  

01.08.1983-11.06.1988 – słuchacz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej,

01.08.1988-03.07.1990 – Zakładowa Straż Pożarna w Nowym Sączu – dowódca kompanii,

04.07.1990-30.06.1992 -  Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych w Nowym Sączu – starszy oficer specjalista ds. ratownictwa technicznego i szkolenia, p.o. kierownika służby operacyjno-szkoleniowej i planowania obronnego,

01.07.1992-   KW PSP w Nowym Sączu- naczelnik wydziału planowania operacyjnego i ratownictwa

01.08.1992 – KR PSP w Nowym Sączu – zastępca dowódcy JRG, dowódca JRG

01.11.1999 – KW PSP Kraków – Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego,  Główny Specjalista

01.05.2001 – SA PSP Kraków – Naczelnik Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych.

St. bryg. Maciej Halota jest współtwórcą i członkiem Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej w Nowym Sączu – aktualnie Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. W trakcie swojej służby wielokrotnie dowodził jednostkami PSP w czasie gaszenia pożarów czy też likwidacji skutków miejscowych zagrożeń. Na szczególne uznanie zasługuje udział w akcjach ratowniczych poza granicami kraju, m.in. w Albanii (1999), po trzęsieniach ziemi w Turcji (listopad 1999), Rumunii (2000), Indiach (2001), Iranie (2003/2004), Indonezji (2006), gdzie sprawdził się w ekstremalnie trudnych warunkach. Wykazał się tam pełnym profesjonalizmem i opanowaniem,  co w znacznym stopniu ograniczyło straty a akcje uczyniło sprawnymi i skutecznymi. St. bryg. mgr inż. Maciej Halota (wraz z ratownikami Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu) jest również członkiem Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo–Ratowniczej do działań międzynarodowych, prowadzonej zgodnie ze standardami INSARAG (ONZ). Wymieniona grupa strażaków-ratowników, dowodzona przez st. bryg. Macieja Halotę, jest przygotowana do podjęcia w każdej chwili działań ratowniczych w kraju i za granicą. Stanowi ona wizytówkę polskiego pożarnictwa.

Wielokrotnie odznaczany odznaczeniami i medalami resortowymi i państwowymi: dwukrotnie - Krzyż Zasługi „Za Dzielność”, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Srebrny „Za długoletnią służbę” Złota Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

DSC 6269

DSC 6273

DSC 6276

DSC 6277

DSC 6282

DSC 6287

DSC 6288

DSC 6297

DSC 6312

DSC 6327

DSC 6328

DSC 6336

DSC 6345

DSC 6350

Opracowanie: bryg. Jacek Ambrożkiewicz – rzecznik Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie,

Foto: kdt M. Karcz