Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 stycznia 2024 roku niniejsza strona ma charakter archiwalny.
Aktualne informacje dotyczące działalności Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie znajdują się pod adresem: https://www.gov.pl/web/sapsp-krakow
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 26 grudnia 2023 roku, przeżywszy 67 lat, na wieczną służbę odszedł były pracownik Szkoły st.kpt. w st.spocz. Tadeusz Słysz – strażak, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń strażaków, a także Zastępca Naczelnika Wydziału Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury.
Msza żałobna odprawiona zostanie we środę 3 stycznia 2024 roku o godz. 10:00 w kaplicy na Cmentarzu Podgórskim, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.
W imieniu kierownictwa, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Szkoły składamy najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia wszystkim, którzy pozostają w smutku po stracie członka rodziny i przyjaciela.
MSZA ŚW. ŻAŁOBNA przy zmarłym odprawiona zostanie w środę, 3 stycznia 2024 roku o godzinie 10:00 w kaplicy na Cmentarzu Podgórskim.
Komendant Szkoły przy współudziale Koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa przy SA PSP w Krakowie oraz firmy Honeywell organizuje bezpłatne warsztaty tematyczne pn.„Budowa, zastosowanie i obsługa dźwiękowych systemów ostrzegawczych”, które odbędą się w dniu 14 listopada br. w godz. 9:00 – 13:30 w siedzibie Szkoły.
Agenda wydarzenia:
9:00 |
Rozpoczęcie warsztatów |
9:10-9:55 | Budowa DSO na przykładzie systemu Variodyn ONE |
10:00-11:30 |
Podstawy prawne funkcjonowania DSO, podstawy akustyki, symulacje akustyczne, standardy projektowe DSO (normy), wskaźnik transmisji mowy STI – prowadzenie pomiarów |
11:30-11:45 | Przerwa kawowa |
11:45-12:45 | Praktyczna obsługa stacji mikrofonowych, w tym „mikrofonu strażaka”, sterowanie systemem DSO |
12:45-13:30 | Obiad |
13:30 | Zakończenie warsztatów |
Zajęcia poprowadzą przedstawiciele pionu szkoleniowego Honeywell Polska, w oparciu o urządzenia tejże firmy.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, w przypadku chęci uczestnictwa prosimy o dokonanie zgłoszenia do dnia 8 listopada br. poprzez formularz: https://forms.office.com/e/cBfmJ0aPS3 lub zeskanowanie kodu QR:
Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie jako współorganizator konferencji naukowej "Bezpieczeństwo strażaków w działaniach ratowniczych" serdecznie zaprasza na to wydarzenie. Konferencja odbędzie się w Akademii Pożarniczej w Warszawie w dniach 17-18 października 2023 r. Przewidziana jest także formuła hybrydowa (stacjonarnie w Auli A2 APoż (obiekt 02, bud F, II piętro) i na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego APoż w Nowym Dworze Mazowieckim oraz online.
W pierwszym dniu konferencji zaprezentowane zostaną wyniki prowadzonych badań ( w siedzibie APOŻ.), natomiast w drugim dniu odbędą się praktyczne pokazy sprzętu, najnowszych technik ratowniczych i nowych technologii w obszarze bezpieczeństwa strażaków w działaniach ratowniczych (Baza Poligonowa APOŻ. w Nowym Dworze Mazowieckim). Istnieje możliwość transportu zainteresowanych osób na Poligon (liczba miejsc ograniczona).
Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń do prelekcji ostateczny program zostanie podany w terminie późniejszym.
Akademia Pożarnicza nie zapewnia noclegów oraz wyżywienia w trakcie konferencji.
Celem konferencji jest wymiana poglądów i doświadczeń środowiska akademickiego, instytutów naukowych, szkół pożarniczych i ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa w obszarze bezpieczeństwa strażaków w działaniach ratowniczych. Konferencja naukowa umożliwi prezentację najnowszych wyników badań, dobrych praktyk, projektów, osiągnięć i wyzwań związanych z bezpieczeństwem strażaków i występujących zagrożeń w środowisku ich pracy, m.in.:
kultury bezpieczeństwa w działaniach ratowniczych,
profilaktyki zdrowotnej,
środków ochrony indywidualnej,
sprzętu, technik i taktyki wykorzystywanej podczas prowadzenia działań ratowniczych,
projektowania obiektów budowlanych,
oddziaływania występujących zagrożeń na środowisko naturalne.
Założeniem organizatorów jest poddanie pogłębionej analizie wzajemnego wpływu innowacyjnych technologii w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom związanym z pracą strażaków.
Wspólnie z Akademią Pożarniczą konferencję organizują:
Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie,
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy,
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy,
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa,
Stowarzyszenie Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego,
Fundacja cfbt.pl.
Szczegóły uczestnictwa i program wydarzenia dostępny jest na stronach WWW Akademii Pożarniczej w Warszawie: https://apoz.edu.pl/konferencja-naukowa-bezpieczenstwo-strazakow-w-dzialaniach-ratowniczych/
Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci druhny Karoliny Dargacz oraz druha Łukasza Dargacz z OSP Żukowo (powiat kartuski w woj. pomorskim).
W piątek 15 września 2023 roku w godzinach nocnych, podczas dojazdu do zdarzenia miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek samochodu OSP Żukowo, w wyniku którego dwoje druhów ponioslo śmierć a trzech kolejnych odniosło obrażenia. Dwoje z poszkodowanych zostało zabranych do szpitala.
Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w imieniu całej braci strażackiej składa najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym zmarłych druhów oraz poszkodowanym druhom OSP Żukowo.
Źródło: https://www.gov.pl/web/kgpsp/tragiczny-wypadek-druhow-osp-zukowo
Szanowni Państwo,
Rzadko w życiu zdarza mi się o coś prosić, a zwłaszcza prosić publicznie, ale dzisiejsza sytuacja naprawdę to uzasadnia. Chcemy zwrócić się do Was z prośbą o pomoc dla osoby wyjątkowej, Człowieka przez duże „C”, kogoś, kto większość dotychczasowego życia poświęcił ratowaniu innych.
st. bryg. Bogdan Gumulak, jeden z twórców i byłych dowódców pierwszej w Polsce Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, uczestnik większości międzynarodowych operacji ratowniczych realizowanych przez PSP na całym świecie – żywy symbol najwyższych wartości, jakim wierni są Polscy Strażacy. Dziś przyszedł czas aby cały świat zaczął ratować Jego życie.
Bogdan w 2019 roku zachorował na złośliwego raka - nowotwór jasnokomórkowy nerki. Przeszedł skomplikowane i wyniszczające dla organizmu leczenie chirurgiczne i farmakologiczne. Mimo heroicznej walki Bogdana i jego Bliskich, choroba nie odpuściła i pojawiły się przerzuty. Bogdan jest obecnie leczony w najbardziej zaawansowanym - z dostępnych w Polsce – programie lekowym leczenia raka nerki i chociaż ma wiele powikłań tego leczenia, nie odpuszcza walki.
Niestety to już ostatnia z możliwości leczenia w Polsce, nasz system ochrony zdrowia nie jest w stanie zaoferować Bogdanowi więcej, dlatego podjęliśmy intensywne starania o rozpoczęcie leczenia w klinice w Szwajcarii, najnowocześniejszym na świecie ośrodku dla takich chorych jak Bogdan. Wstępne konsultacje, podjęte z Kliniką Hirslanden w Zurychu wlały w nasze serca nadzieję na możliwość kontynuacji leczenia.
Koszty pierwszego etapu leczenia w Szwajcarii - wykonania biopsji i kompleksowych badań genetycznych i wyboru zindywidualizowanego leczenia zostały określone na poziomie około 200 000 PLN. Pozwolą one na dobór ściśle spersonalizowanej metody terapii, możliwej do kontynuowania w Polsce, we współprac z ośrodkiem w Zurychu i w oparciu o potencjał naukowy i kliniczny. Takie ukierunkowane metody leczenia mogą przynieść pozytywne rezultaty w najbardziej skomplikowanych przypadkach, tak jak u Bogdana.
Musimy wykorzystać każdą dostępną szansę.
Prosimy wszystkich strażaków PSP, OSP i Straży Zakładowych, ratowników i inne osoby życzliwe strażakom i Straży Pożarnej, o wsparcie tej inicjatywy.
Ze szczególną prośbą zwracamy się do wszystkich naszych byłych studentów, współpracowników, podkomendnych i wszystkich Przyjaciół.
POMÓŻCIE !!!! Musimy wygrać i WYGRAMY !!!!!
W przypadku skreślenia kandydata z listy głównej osób wstępnie zakwalifikowanych do służby kandydackiej, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie będzie kontaktowała się z kandydatami zgodnie z rankingiem z listy rezerwowej osób wstępnie zakwalifikowanych do służby kandydackiej, w celu wypełnienia limitu 60 miejsc przyjęć do służby kandydackiej w roku szkolnym 2023/2024.
Skreślenie z listy osób wstępnie zakwalifikowanych do służby kandydackiej jest równoznaczne z wykluczeniem skreślonej osoby z dalszego procesu naboru. Skreślenie następuje obligatoryjnie w przypadkach:
a) wydania negatywnego orzeczenia Komisji Lekarskiej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej,
b) braku pozytywnego poświadczenia o niekaralności,
c) złożenia przez kandydata wniosku o rezygnacji z udziału w procesie naboru do komendanta szkoły PSP,
d) w przypadku niezgłoszenia się kandydata w dniu 1 września 2023 w szkole PSP w celu rozpoczęcia przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Lista wyników uzyskanych w procesie naboru.
1. Lista wyników uzyskanych w procesie naboru -wg kolejności rankingowej kandydatów
2. Lista wyników uzyskanych w procesie naboru - wg numerów startowych kandydatów
3. Lista kandydatów zakwalifikowanych do sprawdzianu z pływania - wg numerów startowych
Sprawdzian z pływania oraz sprawdzian braku lęku wysokości.
Termin: 13 lipca 2023 r.
Godzina 7:00 – zbiórka kandydatów z listy osób dopuszczonych do sprawdzianu z pływania oraz braku lęku wysokości z pozycji
od 1 do 60 na placu przy hali sportowej Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Godzina 8:00 – zbiórka kandydatów z listy osób dopuszczonych do sprawdzianu z pływania oraz braku lęku wysokości z pozycji od 61 do 110 na placu przy hali sportowej Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Sprawdzian z pływania odbędzie się w obiekcie pływalni przy Szkole Podstawowej nr 91, Kraków os. Handlowe 4.
W całej strefie pływalni obowiązuje wymóg zmiany obuwia. Zalecane jest obuwie basenowe. Na terenie pływalni obowiązuje czysty, estetyczny strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne:
a) dla kobiet – strój kąpielowy jedno lub dwuczęściowy przylegający do ciała,
b) dla mężczyzn – kąpielówki lub spodenki bez kieszeni – przylegające do ciała.
Podczas przebywania w wodzie jak i w hali pływalni obowiązuje ubrany czepek kąpielowy. Opcjonalnie można posiadać okulary pływackie.
Podczas sprawdzianu braku lęku wysokości obowiązuje strój sportowy (długie spodnie).
Opcjonalnie podczas próby można mieć rękawiczki robocze/ochronne.
Warunkiem przystąpienia do sprawdzianu braku lęku wysokości i sprawdzianu z pływania jest okazanie urzędowego dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem).
Na teren obiektów, w których przeprowadzany jest sprawdzian braku lęku wysokości oraz sprawdzian z pływania nie będą wpuszczane osoby postronne.
Każda z osób przystępujących do sprawdzianu braku lęku wysokości i sprawdzianu z pływania identyfikowana jest według indywidualnego numeru startowego nadanego podczas testu sprawności fizycznej.
W dniach 03.07.2023r. do 04.07.2023r. w SA PSP w Krakowie zostały przeprowadzone testy sprawności fizycznej dla kandydatów, w naborze do służby kandydackiej. Zestawienie wyników dla poszczególnych numerów startowych znajduje się poniżej.
Lista wyników testu sprawności fizycznej wszystkich kandydatów.
W dniach 4 – 6 lipca 2023 roku kadra Centrum Ochrony Ludności i Dóbr Kultury uczestniczyła w warsztatach „ZABYTEK-23 - Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych” organizowanych przez Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu we Wrocławiu.
Celem tego wydarzenia było dokonanie wszechstronnej analizy obowiązujących przepisów prawa oraz doskonalenie procedur współdziałania Sił Zbrojnych RP w procesie wsparcia układu pozamilitarnego w zakresie ochrony dóbr kultury w czasie sytuacji kryzysowej.
Podczas części praktycznej, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie miała przyjemność współdziałać z wieloma podmiotami, instytucjami i służbami takimi jak: Siły Zbrojne RP, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Policja, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 6. Brygada Powietrznodesantowa, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Oddział Żandarmerii Wojskowej z Krakowa. Zabezpieczenie logistyczne zapewnił 35. Wojskowy Oddział Gospodarczy. Obserwatorami warsztatów byli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.
Opracowanie:
st. chor. szt. Rafał Łebkowski - Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu; mł. bryg. Artur Luzar - SA PSP w Krakowie
Zdjęcia: p. Patrycja Michałkowska - SA PSP w Krakowie; st. sierż. Jakub Paleczny - Dowództwo 6 Brygady Powietrznosesantowej
15 maja 2023 roku w Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Bazyliką Mariacką w Krakowie oraz Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie.
Porozumienie podpisali: Ksiądz Infuat dr Dariusz Raś – Archiprezbiter Bazyliki Mariackiej w Krakowie oraz bryg. mgr inż. Marek Chwała – Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
W ramach niniejszego porozumienia Strony zadeklarowały wolę współpracy poprzez następujące działania:
1. Wymianę wiedzy i doświadczeń na temat bezpieczeństwa dzieł sztuki w zabytkowych obiektach sakralnych.
2. Popularyzowanie wiedzy o bezpieczeństwie powszechnym, ochronie ludności i ochronie przeciwpożarowej.
3. Organizowanie wspólnych seminariów i konferencji o ochronie zabytków, dzieł sztuki, zbiorów muzealnych, bibliotecznych, archiwalnych na wypadek zagrożeń wojennych i kryzysowych.
4. Promocji działalności statutowych Stron.
5. Udostępnianie obiektów będących w dyspozycji Stron.
Od wielu lat 4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji strażacy z całego województwa małopolskiego spotkali się na uroczystej Mszy Świętej w Bazylice pod wezwaniem swojego patrona św. Floriana.
Mszę Świętą koncelebrowaną przez Abp Roberta Chrząszcza w intencji małopolskich strażaków, poprzedził przegląd pododdziałów, oraz odczyt Aktu Praeceptum dotyczącego pielęgnowania obchodów dnia 4 maja w Krakowskiej Straży Pożarnej, a także defilada z udziałem orkiestry i kompanii honorowych.
W uroczystościach Szkołę Aspirantów reprezentowali Zastępcy Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie bryg. Marcin Szewerniak, bryg. Robert Cieśla, liczna kadra oraz kompania reprezentacyjna Szkoły.
Opracowanie: mł. bryg. Artur Luzar
Zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Jachimek, st. kpt. Bartłomiej Łącki
2 maja 2023 roku w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Podczas uroczystości dokonano podniesienia flagi państwowej. Na apelu obecna była kadra Szkoły oraz pododdziały w asyście kompanii reprezentacyjnej i sztandaru.
Apel rozpoczął Dowódca uroczystości, mł. kpt. Mateusz Niepsuj, meldunkiem złożonym Zastępcy Komendanta Szkoły bryg. mgr. inż. Robertowi Cieśli, który następnie zabrał głos. W swojej przemowie wspomniał o trzech najważniejszych symbolach dla każdego Polaka - Białym Orle, Mazurku Dąbrowskiego i Biało Czerwonej Fladze, które stanowiły o sile i solidarności Polaków. Wyrażają one miłość do ojczyzny, dążenie do niepodległości oraz dumę z naszych osiągnięć. Bryg. Cieśla podkeślił, iż flaga wśród tych trzech symboli zajmuje szczególne miejsce, ponieważ pod biało-czerwonym sztandarem przez setki lat walczyliśmy o obronę i utrzymanie niepodległości.
Opracownaie i zdjęcia: asp. Tomasz Kaźmirek
W dniach 25-26 kwietnia na terenie poligonu w Kościelcu oraz Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie odbyła się praktyczna część kursu "Ochrona dóbr kultury w zadaniach wojskowej ochrony przeciwpożarowej". Podczas szkolenia, pod okiem instruktorów z wydziału Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury, uczestnicy mogli zapoznać się ze specyfiką prowadzenia działań ratowniczych oraz skutecznej ewakuacji podczas zagrożeń mogących wystąpić w obiektach zabytkowych oraz muzealnych. Dla kursantów przygotowano kilka epizodów ćwiczebnych takich jak prowadzenie działań ratowniczych podczas zagrożenia powodziowego oraz likwidacja skutków pożaru muzeum.
Opracowanie: st. kpt. Artur Luzar
Zdjęcia: p. Patrycja Michałkowska, ppłk. Mariusz Kotas, st. kpt. Artur Luzar