Poniżej przedstawiamy zdjęcia z akcji ratowniczo-gaśniczych prowadzonych w czasie zagrożenia COVID-19 oraz działania wspomagające podmioty służby zdrowia w zwalczaniu koronawirusa.

 

JRG SA

    W dniu 16 stycznia 2020 r. o godz. 05:30 na ul. Nowohuckiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego. W wyniku utraty panowania nad pojazdem kierujący uderzył w barierki oddzielające jezdnię od ścieżki rowerowej i chodnika, a następnie dachował. Pojazd opuścił o własnych siłach. Działania PSP polegały na postawieniu samochodu na koła, odłączeniu akumulatora i usunięciu uszkodzonych barierek.

 

JRG SA

     W dniu 6 stycznia 2020 r., kilka minut po godzinie 20. do JRG SA wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu mężczyzny przez tramwaj na Rondzie Czyżyńskim w Krakowie. Do działań zadysponowane zostały zastępy GBARt 2/24 oraz SCRt. Po przybyciu na miejsce KDR stwierdził, że mężczyzna wpadł pod drugi wagon tramwaju, ma uwięzione nogi i nie ma możliwości jego uwolnienia bez uniesienia pojazdu szynowego. Tramwaj został podniesiony przy pomocy poduszek pneumatycznych oraz dźwigu MPK. Mężczyznę umieszczono na desce ortopedycznej i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego.

Do akcji zadysponowana została także specjalistyczna grupa ratownicwta technicznego z JRG nr 2 oraz Oficer Operacyjny KM PSP.

JRG SA

   W dniu 6 stycznia 2020 r. dwa zastępy z JRG SA brały udział w usuwaniu skutków zdarzenia drogowego, które miało miejsce na ulicy Kocmyrzowskiej. W wyniku wymuszenia pierwszeństwa na skrzyżowaniu przez jednego z kierujących, doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Jeden z nich zjechał do przydrożnego rowu i przewrócił się na dach. Został postawiony na koła przez świadków tej sytuacji przed przybyciem zastępów PSP.  W groźnie wyglądającym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

 

JRG SA

     W dniu 15 sierpnia 2019 r. na terenie kombinatu metalurgicznego miał miejsce pożar transportera spieku oraz transportera miału węglowego na wysokości około 30 metrów. W działaniach trwających ponad 10 godzin brały udział 22 zastępy PSP i ZSP. W sumie 60 strażaków.

     Z JRG SA do działań zadysponowane zostały zastępy: GBARt 2/24 Scania, GCBARt 5/32 Scania, SD37 Magirus, SLRR Isuzu oraz agregat pompowy wysokiej wydajności.

 

 

JRG SA

       W dniu 7 stycznia 2019 r., o godz 12:50 JRG SA została powiadomiona o zderzeniu samochodu osobowego z karetką na Węźle Ludomiła Rayskiego. W usuwaniu skutków wypadku brały udział 4 zastępy - GBARt 2/24 Scania, GCBARt 5/32 Scania, SCRt Scania oraz SLRr Nissan. Obrażenia odniosły 3 osoby, które zostały przetransportowane do szpitalnych oddziałów ratunkowych.

 

JRG SA

      W dniu 9 września 2018 o godz. 18:33 dwa zastępy z JRG SA udały się do zdarzenia drogowego na węźle Kraków-Nowa Huta. Kierujący samochodem osobowym Audi A2, opuszczając drogę ekspresową S7 zderzył się z jadącym ulicą Igołomską samochodem Audi A3. W wyniku wypadku poszkodowana została jedna osoba.  

 

JRG SA

      W dniu 9 września 2018 r. w godzinach popołudniowych, dwa zastępy z JRG SA usuwały skutki wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Kocmyrzowskiej. Kierujący samochodem Volvo S40 zjechał z jezdni, uderzył w betonowy przepust i przewrócił pojazd na dach. Opuścił go o własnych siłach. Został przetransportowany do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. Uszkodzone Volvo postawiono na koła przy wykorzystaniu żurawia hydraulicznego z samochodu SCRt Scania. Następnie odłączono akumulator oraz zabezpieczono instalację gazową.

JRG SA

       W nocy 1 września 2018 r., kilka minut przed godziną 3., do punktu alarmowego JRG SA wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na klatce schodowej w jednym z bloków na osiedlu Kazimierzowskim. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu, strażacy zastali wybiegających z bloku ludzi skarżących się na brak możliwości ucieczki jedyną klatką schodową, którzy wynieśli ze sobą nieprzytomną kobietę. Z okienek piwnicznych wydobywał się gęsty, czarny dym. 

    Działania ratowników polegały na udzieleniu poszkodowanej kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy, wykonaniu wentylacji klatki schodowej i przeszukaniu, czy nie przebywają na niej kolejne osoby wymagające szybkiej ewakuacji oraz sprawdzeniu mieszkań. Do piwnicy została wprowadzona rota ratowników, wyposażona w kamerę termowizyjną, która miała za zadanie zlokalizowanie i ugaszenie pożaru. Pozostałym mieszkańcom nakazano uszczelnienie drzwi mokrymi ręcznikami, pootwieranie okien i czekanie na dalsze decyzje kierującego działaniem ratowniczym. Przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej oraz urządzeń pomiarowych kontrolowano poziom zadymienia i obecności szkodliwych gazów w mieszkaniach - nie było konieczności ewakuacji osób, które nie opuściły budynku.

        Po ugaszeniu pożaru i oddymieniu pomieszczeń piwnicznych, lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań. Ze względu na uszkodzoną instalację elektryczną oświetlono klatkę schodową przy pomocy akumulatorowych lamp przenośnych.

     W działaniach brały udział trzy zastępy z JRG SA. Spaleniu uległy rzeczy przechowywane w piwnicy, w tym opony i stare łóżko.

 

JRG SA

    W dniu 28 sierpnia 2018 r. około godziny 22:20, dwa zastępy z JRG SA udały się do wypadku, który miał miejsce na ulicy Kocmyrzowskiej. Doszło tu do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą. W groźnie wyglądającym zdarzeniu nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. 

 

JRG SA

    W dniu 7 sierpnia 2018 r., o godz. 10:25 dwa zastępy z JRG SA udały się do zdarzenia drogowego, które miało miejsce na węźle drogowym S7 Kraków-Nowa Huta. Doszło tu do zderzenia samochodu osobowego ze skuterem. Prowadząca jednoślad kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Strażacy przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie usunęli skutki wypadku i udrożnili przejazd. 

 

 

JRG SA

    W dniu 23 czerwca 2018 r., kilka minut po godzinie 23., Punkt Alarmowy JRG SA został powiadomiony o pożarze kompleksu garaży zlokalizowanych przy ul. Igołomskiej. Po przybyciu na miejsce ustalono, że pożarem objętych jest 5 garaży o konstrukcji stalowej. Działania strażaków polegały na niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe garaże oraz ugaszeniu pożaru dwoma prądami wody. Działania prowadzone były wspólnie z Zakładową Strażą Pożarną (SOPiRG JRG Kraków).

JRG SA

   W godzinach przedpołudniowych 23 czerwca 2018 r., dwa zastępy z JRG SA - GBARt 2,5/25 MAN oraz SCRt Scania, brały udział w usuwaniu skutków zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr 776 w miejscowości Prusy. W wyniku dachowania samochodu osobowego niegroźnych obrażeń doznała jedna osoba. Działania prowadzone były wspólnie z JRG nr 7 oraz jednostkami OSP.

JRG SA

    W dniu 11 lutego 2018 r., kilka minut po godzinie 15., trzy zastępy z JRG SA udały się do pożaru mieszkania w bloku na osiedlu Teatralnym. Działania strażaków polegały na rozwinięciu linii gaśniczych i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się kuchnię - po drabinie mechanicznej oraz po klatce schodowej. Niestety, ratownicy wewnątrz znaleźli zwłoki starszej kobiety - jest to kolejny tragiczny pożar mieszkania w tym roku, który miał miejsce w Nowej Hucie.

 

JRG SA

   W dniu 8 lutego 2018 r. do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej SA PSP w Krakowie, został wprowadzony nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBARt 2/24 Scania P320. Pojazd ten będzie pełnił rolę tzw. "pierwszego wyjazdu" i zastąpił dotychczas wykorzystywany samochód GBARt 2,7/25 Renault Midlum.

 

 

JRG SA