W dniach od 22 do 26 listopada 2023 roku w Muszynie oraz na terenie działania Grupy Krynickiej GOPR zostało zorganizowane szkolenie II stopnia poszukiwania osób zaginionych.

W szkoleniu udział wzięli ratownicy GOPR z Grupy Krynickiej, Podhalańskiej, Bieszczadzkiej i Karkonoskiej oraz gościnnie funkcjonariusze Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie w szkoleniu uczestniczył st. kpt. Wojciech Broda z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu jako członek SGPR „Nowy Sącz”.

Szkolenie miało na celu przygotowanie ratowników i funkcjonariuszy do pełnienia funkcji planisty w poszukiwaniach terenowych osób zaginionych. Na szkoleniu omawiano programy do planowania poszukiwań terenowych oraz narzędzia do szybkiego zarządzania działaniami. Zadaniami uczestników szkolenia było prowadzenie kilku akcji poszukiwawczych w otwartym terenie górskim wykorzystując zadane scenariusze zaginięć.

Działania prowadzono z wykorzystaniem samochodów terenowych, quadów, dronów z kamerami termowizyjnymi oraz zespołów poszukiwawczych z psami. Pozorację oraz nadzór nad symulowanymi akcjami prowadzili doświadczeni instruktorzy GOPR.

Opracowanie: WSSGR w Nowym Sączu
Zdjęcia: st. kpt. Wojciech Broda