W dniach 28 listopada – 01 grudnia 2023 roku na terenie zamiejscowego Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu zrealizowano 4. edycję szkolenia z technik i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych, którego celem jest przygotowanie przewodników psów ratowniczych do udziału w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych po katastrofach budowlanych oraz w poszukiwaniach osób zaginionych w terenie.

W szkoleniu, które jest niezbędnym etapem pomiędzy egzaminem klasy 0, a egzaminem klasy I dla zespołów ratowniczych z psami, udział wzięło 18 przewodników psów.

Instruktorami podczas szkolenia byli: bryg. Jarosław Kowalski- SA PSP w Krakowie, kpt. Bartosz Tunia – KM PSP Poznań, (on-line) st.asp. Michał Szalc–KM PSP Gdańsk, mł. asp. Magdalena Nowicka - Błażejczyk – KM PSP Poznań, st. bryg. w st. spoczynku Maciej Halota, asp. sztab. w st. spocz. Krzysztof Gruca oraz Magdalena Szewczyk-Dzido.

Dziękujemy KM PSP w Poznaniu oraz KM PSP w Gdańsku za oddelegowanie funkcjonariuszy-instruktorów psów ratowniczych do pracy w zespole instruktorskim.

Dziękujemy również KM w Nowym Sączu za oddelegowanie funkcjonariuszy JRG 2 w Nowym Sączu do pomocy w realizacji zajęć praktycznych z tematyki poszukiwań terenowych.

Nowością podczas tej edycji szkolenia były wieczorne dodatkowe zajęciach z przygotowania motorycznego psa ratowniczego prowadzone przez instruktor Magdalenę Szewczyk-Dzido. Dobre przygotowanie motoryczne psa stanowi filar profilaktyki występowania kontuzji psa, co wymiernie przekłada się na jakość i długość pracy psa ratowniczego.

Instruktorom oraz uczestnikom dziękujemy za duże zaangażowanie podczas zajęć i zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach.

 

 

Opracowanie: asp. Joanna Pulit

Zdjęcia: asp. Joanna Pulit, Magdalena Szewczyk-Dzido